Loading

Szachy w wersji glamour 

Wielką zaletą serialu jest dbałość o szczegóły i oprawę szachowych pojedynków. Nie tylko sama Beth jest niezwykle stylowa, ale też cały świat wokół niej. Konsekwentnej palecie barw w serialu (dominują brązy, rudości, głęboka zgaszona zieleń) towarzyszy przyciągająca oko scenografia – uwzględniająca zmianę epok, bo w serialu przeskoki czasowe są znaczące – w końcu to prawie 20 lat. Rys historyczny akcentują też piękne kostiumy i makijaże stylizowane na ikony lat 50 i 60. Twórcy nie kryją swoich inspiracji np. Natalie Wood – jej fotografia mignie nam w trakcie seansu.

Nie jest to pierwszy współczesny serial, który z taką pieczołowitością i powodzeniem czerpie z retro vibe’u, nie szczędząc środków na warstwę wizualną – a jednak efekt cieszy za każdym razem.

Co ciekawe, w stylizacjach Beth udało się nie tylko oddać realia zmieniających się dekad, ale też przemycić parę ciekawych aluzyjnych smaczków. Wprawni widzowie analizujący serial pod względem mody dostrzegli, że jednej z kluczowych scen ubiór bohaterki jest w kolorach.. pigułek, od których jest uzależniona, a w innej scenie za sprawą stroju zobaczymy w niej tytułową królową.

para_na_film_gambit_krolowej

Czy warto wykonać pierwszy ruch i rozpocząć ponad 6,5 godzinny szachowy seans? Bez wątpienia i raczej nie będzie on obarczony zbyt dużym ryzykiem straty czasu. To serial jakościowo zbliżony do tego, z czego Netflix słynął jeszcze kilka lat temu – stara dobra netflixowa szkoła. Nie ma tu irytującego uśrednienia, które prześladuje współczesne produkcje. Jest za to wiele pasji, sportowych emocji, wysmakowanych kadrów i dbałość o szczegóły. 

“Gambit Królowej” mogą docenić szachiści, ale też widzowie, którzy lubią dopieszczone wizualnie retro-produkcje. Ma szansę spodobać się też wszystkim oczekujących czystej rozrywki. Bo “Gambit…” to nie snobistyczna i hermetyczna opowieść dla wtajemniczonych, lecz demokratyczna i przystępnie opowiedziana historia, która nie tylko angażuje nas jako widzów, ale ośmiela i zachęca do eksplorowania szachowych reguł. Z kolei miłośnicy gry mogą poczuć, że ich dyscyplina sportowa doczekała się godnej oprawy. 

Moja ocena: 8/10
Olu

Strony: 1 2 3

Top