Loading

Dwa polskie filmy, osiem zagranicznych, aż trzy filmy o superbohaterach, w tym jedna animacja. Tak wygląda pierwsza dziesiątka filmów, które miały swoją polską premierę w 2018 roku. Wybierali użytkownicy Wykopu. Kto wygrał?

10. Spider-Man Uniwersum

spiderman

PilariuosD: Film ledwo wszedł do kin, więc pewnie mało kto zagłosuje, a równocześnie jest to chyba najlepsza adaptacja historii komiksowej o trykociarzach, która udowadnia, że wersje z prawdziwymi aktorami są kompletnie zbędne i ograniczające. I tyczy się to nie tylko adaptacji komiksów, a sporą częścią niezobowiązującego kina akcji w ogóle.
Wykopaliskasz: Lubię inteligentne autoparodie

9. Narodziny gwiazdy

narodziny gwiazdy

Film, po którym zapewne wiele osób inaczej spojrzy na Lady Gagę. Artystka udowodniła, że ma talent aktorski. Sam film ma świetne dialogii, wyczuwalną chemię między dwójką bohaterów i genialny dźwięk.

8. Deadpool 2

deadpool 2

Mazurex: To świetna kontynuacja która została zrobiona na takim samym poziomie co pierwsza część.

7. Tamte dni, tamte noce

tamte dni tamte noce

Film został nagrodzony Oscarem za najlepszy scenariusz.

6. Pierwszy człowiek

pierwszy czlowiek

powaznyczlowiek: ta muzyka Hurwitza (。◕‿‿◕。)

5. Zimna wojna

zimna wojna

kajelu: Pawlikowski stworzył oskarowego potwora. W momencie głosowania nie wiadomo jeszcze czy dostanie nominację, ale rozmach filmu opowiedziany przez pryzmat najprostszego uczucia – miłości, budzi podziw. Poruszający motyw muzyczny grany przez Luisa Nubiole i pięknie zaśpiewany przez Kulig. No i ten czarno-biały obraz 4:3; nic tylko ukroić WZkę i nalać filiżankę czarnej kawy Ekstra Selekt żeby w 200% poczuć klimat tamtych czasów. Można się rozpłynąć.

4. Bohemian Rhapsody

bohemian rhapsody

neo_1995: Nie jest to arcydzieło pod względem fabuły, ale stopień oddania szczegółów plus odtworzenie muzyki – geniusz.

3. Kler

ostryb: Temat ważny i ktoś podniósł rękawicę.
neo_1995: Poruszenie poważnego problemu, cegiełka do ośmieszenia mafii katolickiej.
PilariousD: Przełomowy film, którego sukces obnaża mit o „większości katolicyzmu” w Polsce i prawdę o poważnym problemie, który do tej pory był zamiatany pod dywan.

2. Avengers: Wojna bez granic

avengers

Wykopaliskasz: Został osiągnięty kolejny szczyt lub bardziej kamień milowy w swoim gatunku. Każdego roku wychodzi co najmniej kilka filmów komiksowych. Kolejne części tworzone są na bazie sprawdzonego schematu i zwykle po prostu dobrze się je ogląda, bo twórcy wykonali dobrą robotę. Tym razem osiągnęli nowy poziom.

1. Trzy billboardy za Ebbing, Missouri

trzy billboardy 4 paranafilm

Wygrywa film, na który wielu stawiało podczas ubiegłorocznych Oscarów. Ostatecznie przegrał z „Kształtem wody”, który nie zdobył porównywalnego uznania u widzów – w tym rankingu też zabrakło dla niego miejsca. Wielowymiarowe kino ze świetnie napisanymi bohaterami, gatunkową zabawą, humorem, ale mające też coś do powiedzenia.

TUTAJ ZNAJDZIECIE RANKING Z POPRZEDNIEGO ROKU

A TUTAJ Z 2016

Jeśli, tak jak my, interesujesz się filmami i spodobał Ci się powyższy tekst, to polub też naszą stronę na Facebooku i zacznij nas śledzić na Twitterze.

Top