Loading

To już po raz czwarty podsumowaliśmy wraz z aktywnymi użytkownikami wykop.pl kinowy rok. Na samym dole linki do poprzednich edycji. Jak było tym razem? Mamy zdecydowanego i raczej łatwego do przewidzenia zwycięzcę. Zaczniemy jednak od miejsca dziesiątego.

10. Na noże

marcinwlo: „Choć załapałem się do kina dopiero w styczniu, film miał premierę pod koniec listopada 2019 roku. W sumie nieskomplikowana, ale zaskakująca i dobrze poprowadzona intryga, a na dokładkę ekscentryczny detektyw, nieco na wzór słynnego Colombo. Z pewnością jeden z najlepszych filmów jakie widziałem, co tylko potwierdzają wysokie oceny w portalach branżowych.”

9. Boże Ciało

Wykopaliskasz: „Filmy na temat kościoła zwykle są bardzo tendencyjne – mamy do czynienia albo z wychwalaniem, albo z kompromitowaniem duchowieństwa. Autorzy obierają sobie jedną stronę konfliktu i tylko w jej kierunku brną. „Boże ciało” odcina się od tego schematu, skupiając się na ludziach, a religię traktuje jedynie jako tło dla historii. Wreszcie, po wielu latach, jakiś polski film dostał nominację do Oscara nie za poruszaną tematykę, tylko za to, że był bardzo dobry.”

8. Green Book

7. Le Mans ’66

6. Irlandczyk

5. Historia małżeńska

4. Lighthouse

3. Pewnego razu… w Hollywood

2. Parasite

Promilus: „Film pięknie manewruje pomiędzy przeróżnymi gatunkami filmowymi. Zupełnie nie wiadomo, czego za chwilę się spodziewać. Dramat społeczny, thriller, horror i czarna komedia w jednym.”

1. Joker

Promilus: „Kapitalny Phoenix w roli głównej. Film grający w zupełnie innej lidze niż wszystkie superbohaterskie produkcje. Sam Joker jest tylko pretekstem dla dobrego dramatu. „

Safari: „Ten film jest jaki jest tylko dzięki wybitnemu Phoenixowi. Historia sama w sobie nie jest na pewno oryginalna ani zaskakująca, mimo to scenariusz jest po prostu pełny. Niczego tu nie brakuje, ani nie ma scen niepotrzebnych. Technicznie najbardziej spodobała mi się muzyka, fantastycznie dopasowana do obrazu. Jedyny film chyba, który obejrzałem ponownie na drugi dzień i doceniłem nawet bardziej, dzięki głównej roli. Po prostu każda emocja, gest jest doskonale przedstawiona na twarzy Jokera, mistrzostwo. „

Wykopaliskasz: „Szkoda, że film ten nie powstał przynajmniej rok wcześniej. Rok temu „Czarna pantera” dostała nominację do Oscara w kategorii najlepszy film. Tym samym zapisała się w historii jako pierwsza adaptacja komiksowa (przynajmniej spośród większych blockbusterów), która dostała to, bądź co bądź, najbardziej prestiżowe wyróżnienie w świecie kina. Nie mam nic do tego filmu, oglądnąłem z przyjemnością, ale nie wyróżniał się on ponad inne ze stajni Marvela. Co więcej, było wiele lepszych odsłon z tego uniwersum. „Joker” natomiast wybił się ponad standardy kina komiksowego. Nie był wyłącznie bardzo dobrym filmem inspirowanym komiksami, bo zwykle w takiej kategorii rozpatruje się jakość adaptacji, był po prostu bardzo dobrym filmem. To jemu należał się tytuł, który „Czarna pantera” zgarnęła mu rok wcześniej.”

Zaskoczeni? Chyba nie 😉

Najlepsze filmy 2016 roku według wykopu – TUTAJ
Najlepsze filmy 2017 roku według wykopu – TUTAJ
Najlepsze filmy 2018 roku według wykopu – TUTAJ

Top