Loading

“Robimy Internety!” – taką odezwą do blogerów sześć lat temu Andrzej Tucholski, wówczas autor bloga jestkultura.pl, zainaugurował Share Week. Wówczas wzięło w nim udział 30 autorów. Pięć lat później, w 2016 roku, swoje ulubione blogi poleciło już 487 twórców. Ilu dołączy w tym roku? 

Share Week na stałe wpisał się w polską blogosferę, jako przedsięwzięcie o na wskroś demokratycznej formule. Dzięki temu każdy bloger może polecić każdego blogera, którego lubi, szanuje i z różnych powodów docenia. Nawet takie początkujące żuczki jak my z naszym niedawno powstałym przecież blogiem, mamy okazję dorzucić naszą skromną cegiełkę.

Cieszy się z tego zwłaszcza żeńska połówka Pary na film, która pasjami obserwuje blogi o zróżnicowanej tematyce na Bloglovin i każdego roku dzięki Tygodniowi Udostępnień (lub też – w bardziej sekciarskim tłumaczeniu: Tygodniowi Dzielenia Się) przybywało jej nowych źródeł inspiracji. Konrad z naszej dwójki jest tym mniej blogobojnym, ale on również ma blogi, które lubi i szanuje, a jakże.

Oczywiście wybór trzech blogów spośród tylu wyróżniających się graniczy z niemożliwością. I pomyśleć, że do tej pory wydawało nam się, że zmieszczenie się z wyborem w limicie Topu Wszech Czasów Trójki stanowi wyzwanie! Szkoda, że podobnego uczucia nie mamy, gdy trzymamy kartę do głosowania podczas wyborów parlamentarnych i prezydenckich (smutne heheszki przez łzy). Dlatego nasz wybór oparliśmy o kryteria dodatkowe. Stąd wśród trzech polecanych przez nas blogów znalazły się dwa z lubelskiej blogosfery i dwa o tematyce kulturalnej. Zobaczcie, czy rzeczywiście nie umiemy liczyć do trzech.

Polecamy na zmianę, ale każdy z tych wyborów jest NASZ – wspólny i obgadany. Odnośniki do blogów macie przy ich nazwach.

Miss Ferreira

Olu: Sarę Ferreirę spotkałam osobiście pięć lat temu, gdy pracowałam sobie w lokalnej telewizji internetowej. Robiłam akurat felietonik o lubelskich blogerkach modowych, wśród nich znalazła się właśnie Sara. Była wówczas tuż przed narodzinami trzeciego dziecka, co w niczym nie przeszkodziło jej być szalenie atrakcyjną, energiczną i zadbaną babeczką. Jej blog śledzę nieprzerwanie od paru lat. Piękne, niesztampowe stylizacje i prezencja Sary to jedno. Ale to, co mnie przy tym blogu trzyma to przede wszystkim styl autorki dostrzegalny w jej wpisach i w sposobie wyrażania się. Jej przemyślenia z perspektywy pani domu, żony i matki trójki dzieci to nierzadko czarujące miniatury literackie. Ma niesamowity zmysł obserwacji, inteligencję i zdolność do językowego czarowania codzienności, którą pochwaliłby chyba sam Gałczyński.

Miss Ferreira na Facebooku

Quentin.pl

Konrad: Był blogerem filmowym zanim to stało się modne, czyli jeszcze w 2004 roku. Przez wiele lat pisał na bardzo prostej stronie przypominającej Internet początku XXI wieku. Layout zmienił dopiero niedawno i teraz quentin.pl wygląda jak filmowy portal. Bogate archiwum i podział na wiele kategorii sprawia, że można zapomnieć, że to prowadzi w 95 procentach jedna osoba. Pisze głównie filmowe recenzje, ale jeden z najciekawszych cykli, to „Poszedłbym”, czyli zbiory zwiastunów wraz z opisem, czy warto się na nie wybrać na postawie samego trailera i wiadomości jakie spływają o filmie. Pióro doceniające blockbustery, pazur i brak silenia się na bycie fajnym. Ciągle gdzieś z boku blogosfery i bez ciśnienia na współpracę, patronaty itp. Można poczuć klimat starych blogów, gdy jeszcze nikt nie myślał, by na nich zarabiać.

Q-Blog na Facebooku

Anna Fit – Kulturalny Blog

Olu: Anię mam przyjemność znać prywatnie. Studiowałyśmy na jednej uczelni, dzielimy również miłość do Kabaretu Starszych Panów, a z pewnością jeszcze i parę innych pomniejszych zauroczeń. Blog Ani jest odzwierciedleniem jej osobowości: pisze o kulturze z kulturą. I z klasą. W dobie krzykliwych i płytkich treści musimy szczególnie doceniać sumiennych inteligentnych wrażliwców, którzy trzymają się z dala od koniunktury, pisząc i polecając to, co dyktuje im serce oraz ich własny gust. Dzięki swojej wszechstronności potrafi sprawnie poruszać się po meandrach kultury i poszczególnych jej dziedzinach, nie ślizgając się przy tym po powierzchni zjawisk. To właściwość przypisana nielicznym. Niedawno Ania zmieniła szatę graficzną bloga, przez co jeszcze przyjemniej się ją odwiedza. W jej wpisach dominuje życzliwy i ciepły ton, ale nie boi się zdecydowanie wyrazić własnego zdania. Niezależnie, czy się zachwyca, czy krytykuje, robi to z wdziękiem.

Anna Fit – Kulturalny Blog na Facebooku

Formularz zgłoszeniowy i szczegółowe zasady tegorocznej odsłony Share Week’a znajdziecie u Andrzeja Tucholskiego.

Olu i Konrad

Przeczytaj jeszcze to

 • bardzo fajny pomysł z tym głosowaniem, można poznać sporo dobrych miejsc;)

 • Dzięki za Quentina 🙂 Bardzo lubię blogi o filmach. Ich autorzy nawet nie wiedzą, ile się uczę z ich tekstów :)))
  [mam tu na myśli na przykład na myśli technikę scenariuszową]

  • Mamy tak samo 😉 Do listy blogowej dodalibyśmy jeszcze kilka wartościowych vlogów, na czele z Na Gałęzi, którego autor rozkłada filmy na czynniki pierwsze głównie pod kątem obrazu i robi to po mistrzowsku 🙂

   • Na Gałęzi to w ogóle osobna kategoria 🙂 Klasa sama dla siebie.

 • Przeglądałam sporo tegorocznych poleceń i z reguły wyglądało to tak, że znałam chociaż jednego bloga, inne ewentualnie kojarzyłam. U Was zaskoczenie! Żadnego z polecanych blogów nie znam i to jest super, że dzięki takim projektom można „dokopać się” do takich perełek 🙂

  • Cieszymy się i mamy nadzieję, że ta nasza ulubiona trójka powyżej również przypadnie Ci do gustu 🙂

 • Martyna Cieslinska

  Nie znam tych blogów, jednak chętnie zajrzę. Bardzo lubię czytać nowe inspirujące treści. Z dnia dzień przybywa mi moich ulubieńców ;] Pozdrawiam męską i żeńską część :]
  Martyna z Wpuszczonej w Maliny

 • Miss Ferreira obserwuje od początku jej blogowania. Parę lat temu jak blogowałam modowo, naprawdę łatwo było znaleść dobre blogi, dzisiaj wydaje mi się że wszystkich jest tyle, że jest to znacznie trudniejsze …

  • Coś w tym jest, że w celu dokopania się do swoich potencjalnych ulubieńców trzeba się przedzierać przez większą liczbę blogów niż 4-5 lat temu, ale myślę, że nie wiąże się to ze obniżeniem ich jakości 🙂 / Olu

 • Ale mi miło, tyle dobrych słów!
  Pamiętam to spotkanie <3
  Dziękuję bardzo!

  • Cała przyjemność po mojej – czytelniczej – stronie! 🙂
   I miło, że pamiętasz 🙂

 • Dzięki Olu! <3

Top