Loading

Błędnie: „Play it again, Sam”
Prawidłowo: „Play it, Sam”

Humphrey Bogart mówiący w „Casablance”: „Play it again, Sam”? To nigdy się nie wydarzyło. Sam tekst bardziej pasuje do Ingrid Bergman – w jednej ze scen namawia ona pianistę Sama, by zagrał jeszcze raz jedną piosenkę, ale przy tym nie używa tego kultowego dzisiaj tekstu. Do języka potocznego weszło to jako uproszczenie całej sceny, a swoje dorzucił także Woody Allen, który swoją sztukę nazwał „Play It Again, Sam”. Taki sam tytuł otrzymał późniejszy film.

Błędnie: „Luke, I’m your father”
Prawidłowo: „No, I’m your father”

Oto jak z niewiele mówiącego cytatu zrobiono spoiler. To była przełomowa informacja w „Gwiezdnych wojnach”, więc szybko do języka potocznego weszła wraz z tłumaczeniem.

Błędnie: „What if I told you…”
Prawidłowo: …

Oto jak memy są potężne. Jeśli znacie te z Morfeuszem i podpisem: „What if I told you…”, to pewnie kojarzycie ten teks ze sceną, gdy Neo dowiaduje się o istnieniu Matriksa, a tu niespodzianka: te słowa tam się nie pojawiają. Niektórzy tak w to nie dowierzają, że nawet doszukują się efektu Mandeli, czyli zakładają, że istnieje wiele wymiarów, podróżnicy w czasie zmieniają niektóre rzeczy z przeszłości, przez co wydaje nam się, że coś wyglądało kiedyś zupełnie inaczej niż teraz. To tak w skrócie – jeśli jesteście ciekawi, w Google znajdziecie sporo na ten temat.

Błędnie: „Science, Bitch!”
Prawidłowo: „Yeah, Science!”

Na koniec serial „Breaking Bad” i też dowód na to, jak memy mogą nam wszczepić fałszywe wspomnienia 🙂 Jesse Pinkman często używał słowa „bitch”, ale nie razem z „science”.

Jeśli znacie inne przykłady, podzielcie się nimi w komentarzach.

Konrad

Jeśli, tak jak my, interesujesz się filmami i spodobał Ci się powyższy tekst, to polub też naszą stronę na Facebooku i zacznij nas śledzić na Twitterze.

Strony: 1 2

Top